PSBK - pro techniky (něco málo technického popisu ...

... a pár soukromých úvah ....)

Jednotlivé prefabrikáty systému PSBK jsou vyrobeny z železobetonu třídy B30. Všechny dílce jsou vyráběny s povrchovou úpravou tzv. "pohledového betonu". Montáž je založena na principu šroubovaných spojů, čímž dochází ke snížení nákladů na manipulaci pomocí ydvihacích prostředků. Klíčové, staticky důležité šroubové spoje, jsou po vlastní po montáži zesilovány přídavnými fixačními sváry.

Celá konstrukce je důsledně oddilatována od stavajícího objektu. Systém kování umožňuje v montážním stádiu třísměrnou rektifikaci nepřesností modulů stávajícího panelového domu a v konečném stádiu pak vertikální dilataci nově budované konstrukce předsazených lodžií vůči původní stavbě. Tímto řešením jsou v maximální míře eliminovány nežádoucí vlivy sedání nově budovaných základových konstrukcí a důsledky případných objemových změn v důsledku tepelného zatížení. Jedná se zejména o oslunění v letních měsících u objektů, na kterých je užito tmavých barevných odstínů. Tímto řešením se PSBK liší od jiných konstrukčních systémů, které většinou nezohledňují dotvarování konstrukcí a jejich objemové změny a tato problematina je "ošetřena" viditelným kotvením s přístupnými šrouby, které je nutno po dobu životnosti stavby kontrolovat, povolovat, přitahovat a hlavně natírat.

Setkal jsem se dokonce s takovými technickými řešeními, která vůbec nezohledňovala vertikální odchylky od modulové sítě jak v montážním stádiu, tak po dobu životnosti stavby. Mám na mysli konkrétní objekty, které se v současné době připravují k realizaci v jednom okresním městě na severní Moravě blízko centra, hned naproti nádraží ČD ... Přeji hodně štěstí montážní organizaci a "přetékající kapsu" investorovi, který, jak už to tak bývá, bude muset všechno stejně zaplatit ... No comment!

Všechny zámečnické spojovací prvky systému PSBK jsou koncipovány tak, aby po provedení povrchových úprav a zateplení fasády nebyly viditelné. To je výhodné hned z několika důvodů. Jednak nejsou zatěžovány negativními vlivy venkovního prostředí a jednak nepůsobi rušivě z hlediska architektonického.

Ing. Kamil Bulion

 

Zpět